برگزاری جشنواره بهاری در مونیخ آلمان

مرکز فرهنگی هزاره در مونیخ آلمان از جشن باستانی نوروز با نام "جشنواره بهاری" تجلیل کرد.

0 1,746

مرکز فرهنگی هزاره در مونیخ آلمان از جشن باستانی نوروز با نام “جشنواره بهاری” تجلیل کرد.

مرکز فرهنگی هزاره در شهر مونیخ آلمان، طی محفلی با حضور صد ها تن از فرهنگیان، اهل قلم و سیاسیون مقیم در شهر های مختلف آلمان، از جشن باستانی نوروز گرامیداشت به عمل آورد.

غفور صداقت برگزار کننده این محفل می گوید:

این جشنواره به مناسبت تجلیل از نوروز باستانی ، آغاز سال نو و همچنان گرامیداشت از عید سعید فطر برگزار شده بود.

آقای صداقت میگوید که حدود 750 تن از شهروندان افغان که متشکل از اقوام مختلف کشور، مهمانی از چهره های سیاسی و حکومتی آلمان و شماری از مسئولین نهادهای فرهنگی و اجتماعی در شهر مونیخ، و دیگر بزرگ شهر های ایالت بایرن و دیگر ایالت ها همچون روزنهایم، انگولشتات، فرایزینگ، آوگسبورگ، نورنبرگ، بامبرگ ، اشتوتگارد، فرانکفورت، إسن، لایپزیک و برلین و همچنان تعداد قابل توجهی از علاقمندان رخدادهای اجتماعی از کشورهای اتریش، سویس، فرانسه و سویدن اشتراک داشتند.

در این همایش برعلاوه ده ها تن از فرهنگیان ، نویسندگان، شعرا و فعالین اجتماعی هزاره ، همچنان جمعی از چهره های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دیگر اقوام افغانستان ساکن در شهرهای مختلف آلمان اشتراک ورزیده بودند.

اجرای موسیقی ، تک نوازی و آوازخوانی با اجرای دلنشین هنرمندان، بخش اصلی این محفل بود که با حال و هوای وطن وطراوت و زیبایی هایش را به مشام حاضرین میرساند و گاه فضا را دگرگون می ساخت.

صدای دلنشین هریک از آوزاخوان ها و طنین خوش آهنگ های هزاره گی احساس ها را به گوشه گوشه  وطن می برد و گاهی هم آوای غریبی ، حکایت از رنج دوری نیستان داشت.

و از سویی؛  گاه درفاصله های پارچه های موسیقی اجرای تمثیل ها و بیان داستان های جالب و  فکاهیات جالب ، خنده را بر لبان حاضرین سبز و شگوفا می ساخت.

در گوشه دیگر این محفل، کتابی بنام ” کشتار و آزار هزاره ها” اثر استاد گلزاری به نمایش گذاشته شده بود، تا مردم وجوانان را با آنچه درقسمتی از تاریخ بر قوم هزاره افغانستان گذشته است، آشنا سازد.

ایراد  قصه های هزارگی، دکلمه شعر، سخنرانی مسئولین و برخی مهمانان، نمایشگاه عکس ، نمایش صنایع دستی، و همچنان نمایش لباس های ملی هزاره گی شامل بخش های دیگر این محفل بود که مورد استقبال گرم اشتراک کننده گان قرار گرفت.

حدود شش ساعت توام با شادی و سرور گذشت و یک شب دیگر  نوروزی با عطر بهار در ذهن و خاطرات هم وطنان مسافر نقش بست.

مرکز فرهنگی هزاره ها که مقر آن در شهر مونیخ کشور آلمان است، توسط جمعی از شخصیت های فرهنگی و اجتماعی هزاره تاسیس شده و در راستای ارائه خدمات علمی، فرهنگی و اجتماعی بویژه تجلیل و گرامی داشت از داشته های فرهنگی هزاره گی فعالیت میکند.

 

برای دیدن عکس های بیشتر اینجا کلیک کنید.

گزارش: سید عبدالله سادات

مونیخ ژورنال – جرمنی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.