برگزاری مراسم یاد بود از علامه اقبال لاهوری در شهر مونیخ آلمان

0 1,236

ده ها تن از شخصیت های علمی ، فرهنگی و اجتماعی افغان مقیم در شهر مونیخ آلمان جهت یابود از شاعر و فیلسوف علامه اقبال لاهوری محفلی را دایر نمودند.

در این مراسم شماری از شخصیت های سرناس علمی ، فرهنگی و اجتماعی افغان مقیم در شهر مونیخ همچو حشمت الله مرادی رییس مرکز اسلامی مونشن، دکتر محمدالله صخره استاد دانشگاه، فضلی اماج نویسنده، خلیل واصل زاده شاعر و نویسنده، عبدالملک عطش شاعر و نویسنده، محمد جواد هجری شاعر و نویسنده؛ و حارث توخی معاون نهاد فرهنگی‌-اجتماعی امید و همچنان نمایندگانی از برخی از نهادهای فعال در مونیخ گرد هم آمده بودند.

خوانش شعرو صحبت پیرامون زندگی پر ثمر علامه اقبال لاهوری محور اصلی برنامه بود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

اقبال لاهوری به عنوان یک شخصیت فرهنگی و اجتماعی بسیار برجسته در تاریخ منطقه قرار دارد. وی به عنوان یک شاعر، فیلسوف، و سیاستمدار، تاثیرگذاری بسیاری در جوامع مسلمان داشته است. اقبال لاهوری با افکار و آثار خود، مفاهیمی از جمله استقلال فکری، احترام به هویت ملی و اسلامی، و ایجاد ارتباط فرهنگی و اجتماعی بین مسلمانان و دیگر جوامع ارائه کرده است. وی از طریق شعر و نثر خود، ایده‌های پیشرفت و توسعه فکری را برای جامعه مطرح کرد و از نظریه‌های اجتماعی و سیاسی برای پیشبرد مسیر توسعه و پیشرفت جامعه‌ استفاده کرد. از این رو، اقبال لاهوری به عنوان یکی از بزرگان و پیشوایان فرهنگی و اجتماعی جامعه مسلمان شناخته می‌شود.

 

اقبال لاهوری، به زبان فارسی شعر نوشته و در آن زبان اثرات قابل توجهی داشته است. او از زبان فارسی به عنوان یکی از زبان‌های ادبیاتی مورد علاقه‌اش استفاده می‌کند و شعرهای زیبایی را به زبان فارسی سروده است. اشعار اقبال لاهوری در زبان فارسی نیز معمولاً موضوعاتی از جمله مذهبیت، عشق، و ملیت را مطرح می‌کنند و از نظم و ساختار شعری خاصی برخوردارند که از استعاره‌ها و ابتکارات زبانی غنی و پررنگی استفاده می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.