تجلیل از بیستمین سالگرد تاسیس ” انجمن زنان افغان ” در مونیخ

0 28

بیست سال قبل در ماه می 2003، خانم نقاش محبوبه الهام مقصودی با جمعی از بانوان فعال افغان به هدف حمایت از زنان و توانمند سازی بانوان، نهاد اجتماعی-فرهنگی را تحت نام “انجمن زنان افغان در مونشن” یا (AFiM- Afghanisch Frauen in Munich) تاسیس کردند.

هرچند این نهاد عمدتا در آلمان مصروف عرضه خدمات برای زنان افغان است، اما پس از روی کار آمدن دوباره حکومت طالبان در آگست 2021، قدمهای کوچک و موثری را برای حمایت زنان و خانواده های شان در افغانستان نیز انجام داده است.

 

مسولان این نهاد با برگزاری محفلی، از بیستمین سالروز تاسیس “انجمن زنان افغان در مونشن” تجیل کردند.

خانم کاترین هابنشادین شهردار دوم مونیخ، خانم بتینا مارکویس تاریخ شناس، مسئولان انجمن های زنان مونیخ، شیرآقا نجاتی مدیر مسئول نهاد فرهنگی – اجتماعی امید و مجله مونیخ ژورنال؛ و شماری دیگر از نمایندگان نهاد های همکار در این برنامه شرکت داشتند.

در این محفل، ضمن معرفی خانم هوسی پناه رئیسه جدید و خانم لیدا ظریف معاون جدید این نهاد به همکاران شان؛ همچنان گزارشی از فعالیت های بیست ساله انجمن زنان افغان توسط خانم الهام مقصودی ارائه گردید.

طبق اظهارات خانم هوسی پناه، انجمن زنان افغان مونشن در سال 2003 تاسیس گردید و تا اکنون فعالیت های چشم گیری در قسمت توانمند سازی بانوان درمونشن انجام داده است.

به بیان خانم هوسی پناه؛ ازجمله دستاورد هاى جديد این نهاد پروژه تحت نام كنفرانس زنان یا (Patenschaftsnetzwerk Afghanische Ortkräfte e.V)

براى كارمندان محلى افغان درمونشن میباشد که با رهبرى خانم هوسى پناه وهمكارانشان؛درقالب چندين وركشاپ باعناوين شناساي اسناد تحصيلى،نوشتن درخواست كارى، حقوق زنان واطفال،جستجوی خانه و سايرشرايط وفرصت هاى زندگى برگذارگرديد كه موفقانه با حضورهفتاد خانم افغان و مهمانان ديگرسپرى شد.

خانم هوسی به مونیخ ژورنال گفت که این نهاد توانسته است که خدمات مشاوره ای را برای صد ها تن از خانواده هایی که تازه به آلمان مهاجر شدند ارائه نماید.

مشاوره های کاریابی، آشنائی با قوانین زندگی در آلمان، حمایت های حقوقی، تدویر ورکشاپ ها و نشست های آموزشی، معرفی کورس های زبان و راه اندازی برنامه های فرهنگی به هدف آشنائی ملت ها از رسوم و فرهنگ همدیگر، از جمله خدمات برای خانواده ها بویژه زنان و دختران جوان در آلمان بوده؛ و همچنان برنامه های توزیع کمک های نقدی به ارزش بالغ بر 20000 بیست هزار یورو طی دوسال اخیر به خانواده های بی بضاعت در داخل افغانستان نیز از فعالیت های دیگر این نهاد بوده است.

بانو هوسی میگوید که ده ها خانواده بی بضاعت ، اطفال یتیم و بیوه زنان در ولایات کابل، مزارشریف،هرات، پنجشیر، سرپل و فاریاب تحت پوشش کمک های حمایتی این نهاد قرار گرفتند؛ که میتوان به حمایت از گروهی از خانم های خياط درولایت هرات ، و تعدادى ديگر خانم ها در بخش تعليم و آموزش كورس هاى رسامى و دست دوزى در كابل كه با روى كار آمدن رژيم جديد از فعاليت باز مانده بودند اشاره کرد. این گروه از خانم ها با حمایت های مالی “انجمن زنان افغان در مونشن” توانستند که دوباره به كار آغاز نموده و براى خود و فاميل هاى شان موثر واقع شوند.

در عین حال خانم کاترینا هابینشابین شهردار دوم مونیخ فعالیت های “انجمن زنان افغان در مونشن” را چشم گیر عنوان کرده و خدمات مسئولان این نهاد که کاملا بصورت افتخاری انجام میدهند، را قابل قدر خواند.

شهردار مونشن افزود که وی آماده است تا هرگونه همکاری که در توان داشته باشد، با این نهاد انجام خواهد داد.

از سوی دیگر خانم بتینا مارکویس تاریخ شناس که از مهمانان ویژه این محفل بود، حمایت خود از برنامه های حمایت از زنان و دختران نیازمند در افغانستان را اعلام نمود. خانم مارکویس افزود که زنان و دختران جوان افغان بیشتر از هر زمان دیگر نیاز به توجه و همکاری دارند.

با این همه، مسئولان “انجمن زنان افغان در مونشن” ضمن قدردانی از حمایت های دولت آلمان از پناهجویان افغان، خواهان ایجاد سهولت در راستای ارزیابی اسناد تحصیلی پناهجویان برای ادامه تحصیلات در پوهنتون ها؛ و تسهیل جذب افراد با تجربه در سکتورهای مختلف کاری میباشند.

گزارش و ادیت: سید عبدالله سادات

مونیخ ژورنال – جرمنی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.