جشن با شکوه تجلیل از نوروز در مونیخ

گزارشی از سید حمیدالله سادات - مونیخ

0 682

از جشن باستانی نوروز طی محفل باشکوهی در شهر مونیخ آلمان تجلیل شد.

در محفلی که شب گذشته به همین مناسبت از سوی شهرداری مونیخ با حمایت موسسه مورگن در سالون ساختمان تاریخی شهرداری مونیخ برگزار شد، شمار زیادی از شهروندان کشورهای حوزه فرهنگی و تمدنی این جشن باستانی حضور پر شور داشتند.

در این برنامه ده ها تن از چهره های اجتماعی و فرهنگی، مقاماتی از احزاب سیاسی، مهمانانی از اداره محلی مونیخ، نمایندگانی از شورای شهر و اعضای نهاد های مدنی مربوط به کشور های افغانستان، ایران، کردستان، ازبکستان و تاجکستان فعال در شهر مونیخ و دیگر شهر های ایالت بایرن شرکت داشتند.

شرکت کنندگان این مراسم، نوروز را نه تنها فرهنگ آریایی، بلکه فرهنگ با شکوه بشریت در گذر تاریخ عنوان کردند.

آقای مانوئیل پرتزل و خانم سونگول آکپینار؛ دو سخنران این جشن بودند.

آقای مانوئل پرتزل رهبر گروه پارلمانی CSU به نمایندگی از شهردار مونیخ ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، نوروز را به تمام شهروندان کشور های حوزه فرهنگ باستانی نوروز ساکن در سراسر آلمان و جهان تبریک گفت و بر پاسداری از این فرهنگ بزرگ و زنده نگهداشتن رسوم باستانی آن تاکید کرد.

همچنان خانم سونگول آکپینار رئیس هیئت مدیره موسسه مورگن بر علاوه مبارک گویی جشن نوروز به حاضرین، از خدمات ارزنده نهاد های مدنی فعال در مونیخ در راستای ارائه خدمات موثر فرهنگی و اجتماعی اظهار رضایت و خرسندی کرد.

وی افزود که نهاد اجتماعی فرهنگی امید و نهاد اجتماعی فرهنگ از جمله نهاد های مدنی مربوط افغان ها اند که در شهر مونیخ تا کنون خوش درخشیده و خدمات شایانی را ارائه نموده اند.

او همچنان ازخدمات ارزنده دیگر نهاد های اجتماعی و فرهنگی که در شهر مونیخ فعالیت دارند ستایش کرد و خواستار عضویت فعال دیگر نهاد ها نیز در موسسه مارگن شد.

در این محفل ضمن اجرای موسیقی هنرمندان و رقص های سنتی با لباس های محلی، فرهنگ زیبای وحدت فرهنگی به نمایش گذاشته شد.

آهنگ های فولکلور ایرانی، کردی، ازبیکی و افغانی در این محفل اجرا شد که باعث افزایش شور و شعف این جشن گردید.

گروه هنری از نهاد اجتماعی فرهنگ چند پارچه آهنگ محلی افغانی را اجرا کرد که مورد توجه ، استقبال و تشویق تمام حاضرین واقع شد.

از دیگر چهره های سرشناس حاضر در این محفل میتوان به حضور خانم مرسل نورزایی معاون کمیته امور اجتماعی، سلامت و فرصت های زنان در هیئت مشورتی مهاجرت شهرمونیخ اشاره کرد.

خانم نورزایی میگوید که تلاش دارد تا در آینده سهولت های بیشتری برای برقراری ارتباطات میان افغان های مقیم ایالت بایرن بخصوص شهر مونیخ را فراهم نموده و پلی میان تمامی نهاد های مدنی ایجاد نماید.

به باور خانم نورزائی افغانستان دارای فرهنگ غنی بوده و می بایست تمامی نهاد های اجتماعی و فرهنگی ما متحدانه برای زنده نگهداشتن فرهنگ خویش و به نمایش گذاشتن دست آوردها خود به دیگران تلاش بیشتر نمایند.

از سویی هم پائولو سزار “دوس سانتوس کونسیسائو” هماهنگ کننده پروژه برای موضوعات پناهندگی در موسسه مورگن “Morgen” میگوید که این موسسه همواره در تلاش حمایت از نهاد های مدنی بوده و فعالیت های اجتماعی و فرهنگی آنان را تمویل میکند.

قابل ذکر است که سازمان ملل متحد شانزده سال پیش نو روز را به عنوان جشن فرهنگی جهانی به رسمیت شناخت و از آن زمان تا حال به استقبال از نوروز در بسیاری از کشور های جهان با شرکت اتباع کشورهای افغانستان، ایران ، تاجکستان ودیگرکشورهای آسیای میانه است طی مراسم های با شکوهی تجلیل می گردد.

 

گزارش: سید حمیدالله سادات – مونیخ ژورنال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.