دوچرخه سوارانی‌ که 10 ولایت افغانستان را رکاب زدند!

0 20

گروهی از دوچرخه‌ سواران هرات 10 ولایت کشور را با پیام “افغانستان امن” رکاب زده و خواهان امنیت و آرامش برای همه شدند. این گروه از هرات سفر خود را آغاز کرده و به شمال کشور رفتند.

بصیر احمد امیری، یک تن از دوچرخه‌ سواران (بایسکل سوار) می‌گوید: “ما به هدف این‌ که نشان بدهیم در کشور خود هم می‌ توانیم رکاب بزنیم سفر کردیم ما این امنیت را برای همه و همیشه‌ گی می‌ خواهیم انتظار داریم همۀ مردم افغانستان در امنیت کامل زندگی کنند.”

او گفته که بعد از 20 سال برای اولین بار است که موفق به رکاب زدن در داخل افغانستان شدند و انتظار می‌ رود که این امنیت کوتاه مدت نباشد. آقای امیری پیش از این دو سفر به مشهد و یک سفر به تهران با دوچرخه داشته است. گروهی از آنان هم سال 2019 از مسیر ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه را با دوچرخه طی کرده بودند.

درهمین حال مطع‌الله عُمری، دیگر دوچرخه‌ سوار ولایت هرات گفته که 9 تن در این سفر حضور داشتند و این چند روز برای‌ شان خوشایند بوده است. او گفته که در شهرها با استقبال گرم مردم روبرو می‌ شدند.

آقای عمری که یک تن از اعضای اتحادیۀ دوچرخه سواران هست گفته که پیش از این به دلیل نا امنی نمی‌ توانستند از هرات بیرون شوند و این تنها سفر شان در داخل افغانستان بوده است.

این ورزشکار خواهان بهبود وضع اقتصادی مردم نیز شده و می‌ گوید امنیت نسبی حاکم، نیازمند بهتر شدن وضع اقتصادی مردم هم می‌ باشد.

او گفته در سال آینده اگر امنیتی وجود داشته باشد از مسیر غور به بامیان و دیگر ولایت‌های افغانستان را رکاب می‌ زنند.این ورزشکار همچنان جوانان را به ورزش تشویق کرده و خواسته‌ که کشور را ترک نکنند.

در حالی گروهی از دوچرخه‌ سواران 10 ولایت افغانستان را زیر حکومت طالبان رکاب زدند که تمامی فعالیت‌های ورزشی بانوان به نوعی ممنوع می‌ باشد. پیش از این زنان و دختران زیادی هم در کنار مردان ورزش‌های مختلف را به شکل حرفه‌ای پیگیری می‌ کردند.

روزگاری در همین ولایت هرات گروهی از دختران به دلیل نا امنی و عُرف جامعه با لباس مردانه رکاب می‌ زدند.با این وجود در حال حاضر نیز برخی از دختران به شکل مخفی سرگرم ورزش به شکل حرفه‌ای آن هستند.

گزارش: شفیع امینی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.