علی عسکر لعلی: از فوتبال افغانستان تنها نام آن باقی‌ست !

0 22

به دنبال نتایج ضعیف تیم ملی فوتبال افغانستان علی عسکر لعلی مربی و کاپتیان پیشین تیم ملی جوانان فوتبال دلیل این همه نتایج بد را ضعف مدیریت و عدم تخصص دانسته است.

علی عسکر لعلی، کاپیتان پیشین تیم ملی جوانان و مربی تیم‌ های ملی در رده‌ های سنی مختلف در صحبت با مجلۀ مونیخ ژورنال گفت: “به همه روشن است که از ورزش افغانستان فقط و فقط نام آن باقی مانده است، ساختارهای مناسب، تخصص، برنامه و پول ارکان مهم رشد ورزش است که افغانستان فاقد آن شده است.”

او ادعا کرده که پس از حاکمیت طالبان قسمت عظیمی از کارشناسان و مدیران بخش ورزش از کشور فرار کردند سرمایۀ ورزشی، نبود منابع مالی، عدم ساختار و نبود توانایی مدیریت تیم‌ های فوتبال سبب شده که این ورزش در افغانستان اُفت کم سابقه‌ای را تجربه کند.

به باور این مربی صاحب سبک دلایل عنوان شده و همچنان سوءاستفاده مالی از سرمایه فوتبال باعث شده است که نتایج فوتبال هر روز بدتر شود.

او گفته زیر حاکمیت طالبان و به تعویق افتادن پی‌ هم لیگ فوتسال و لیگ قهرمانان فوتبال کشور، دیگر نمی‌ شود امید داشت که تیم‌ ملی و تیم‌ های دیگر در این ورزش شگوفایی داشته باشند.

مربی پیشین تیم‌ های پایه فوتبال می‌ گوید: “پالیسی طالبان حذف دیگران به جز وابستگان خود شان از تمام صحنه‌ ها است که با این طرز تفکر آینده ورزش روشن است. زمانی که زنان از حق تعلیم، تحصیل و کار محروم باشند، انتظار این‌که زمانی زنان بتوانند ورزش کنند یک توقع ساده لوحانه خواهد بود.”

وی باور دارد که اکنون رهبری بخش فنی ریاست تربیت بدنی و ورزش، یعنی بزرگترین ارگان عملیاتی یک کشور به افرادی فاقد تخصص سپرده شده، پس با این وضع ورزش افغانستان انسجام نمی‌ گیرد.

لعلی گفت: “از سال ۲۰۱۶ به این‌ سو که فرار کدرهای ورزشی روز به روز افزایش یافت من کوشش کردم که با همکاری ریاست المپیک آلمان در ادغام جامعه فوتبال مهاجر در سیستم فوتبال آلمان فعالیت داشته باشیم. من انسجام نهادهای ورزشی در مهاجرت به هدف برنامه‌ ریزی آینده ورزش در داخل کشور را مهم می شمارم.”

علی عسکر لعلی روزگاری کاپیتان تیم ملی جوانان کشور بود او تیم فوتبال بانوان را ایجاد کرد و مکتب فوتبالی را به نام هندوکش ساخت مشاوریت فنی فدراسیون، رهبری تیم‌ های ملی، سکرترجنرال تربیت بدنی، سکرترجنرال فدراسیون فوتبال، و کمک مربی تیم ملی فوتبال افغانستان با هدایت سلاون اکلیجیج و پیتر شگرت را در کارنامۀ ورزشی‌ اش دارد.

همچنان او مُدرس بین‌ المللی بوده و در کشورهای ایران، مصر، نامیبیا، پاکستان، بنگله‌ دیش، تاجکستان و ترکمنستان هم سابقه تدریس مربی‌ گری و کلاس‌ های فوتبال را دارد.

گزارش: شفیع امینی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.