تجلیل از نوروز در شهر نورنبرگ آلمان!

گزارشی از جان محمد حبیبی

2 156

جمعی از افغان های مقیم شهر نورنبرگ آلمان طی محفلی سال نو خورشیدی را تجلیل نمودند.

در این برنامه ده ها خانواده به شمول زنان و کودکان نیز اشتراک داشتند.

عبد الکریم کریمزاده ریس انجمن افغانهای میتل فرانکین مقیم در شهر نورنبرگ به مونیخ ژورنال گفت که حدودا ۳۰ سال میشود، ما از برنامه های مختلف فرهنگی کشور خود همچون برپایی محافل عیدی، تجلیل از سال نو، برگزاری محافل ختم قرآن و برنامه های افطاری و گرامیداشت از شبهای ۲۱ و ۲۷ ماه مبارک رمضان، سمنک پزی و سایر رویداد های مهم اجتماعی و فرهنگی خود را بگونه منظم تجلیل می نمائیم.

وی افزود هرچند امسال بگونه استثنایی نوروز با ماه مبارک رمضان مصادف شد، اما  انجمن با راه اندازی ضیافت افطاری، همچنان از سال نو 1403 نیز تجلیل نمود.

از سوی دیگر خانم سیما ستانکزی یکتن از اشتراک کننده گان این برنامه در گفتگو با مونیخ ژورنال برگزاری این گونه برنامه ها را بخاطر زنده نگهداشتن فرهنگ کهن افغان ها و رسم و رواج های مردم خود در ذهن اطفال با اهمیت خواند.

وی افزود هر انسان بخصوص کودکان ریشه در فرهنگ و عنعنات کشور زادگاه شان دارد و نیاز است تا کودکان افغان مقیم در آلمان نیز با فرهنگ و عنعنات کشور آبایی خود آشنایی کامل داشته باشند.

حیات الله نبی زاده یکی دیگر از اشتراک کننده های برنامه به مونیخ ژورنال گفت که تجلیل از چنین برنامه ها ضمن تفریح، میتواند به تقویت روابط و شناخت بیشتر وطنداران از همدیگر موثر واقع گردد.

و اما در گوشه ای از این محفل خانم کهن سالی بنام بی بی زاده که دو سال پیش به کشور آلمان آمده است و هنوز با زبان آلمانی آشنایی چندانی ندارد، برگزاری این برنامه را برای بهبود حالت روحی خانواده ها موثر و یک نیاز اساسی خواند.

وی که لبخند بر لب داشت از همه افغان های مقیم ایالت بایرن خواست تا با برگزاری برنامه های متنوعی داشته های فرهنگی خویش را با دیگر شهروندان به اشتراک بگذارند.

در میان کودکان حاضر در این محفل ، شادمانی های بیش از حد مرتضی نبی زاده کودک حدود ده ساله توجه مرا به خود جلب کرد.

از او پرسیدم که چرا اینقدر خوشحال استی؟

در جوابم اظهار داشت که من زمانی که در میان کودکان دیگر بخصوص وطنداران خود احساس خیلی خوبی دارم و امشب برای من خیلی خوشایند است.

باید یاد آور شد که نوروز یکی از جشن های بین المللی بوده که از آن در بسیاری از کشور های جهان بخصوص کشور های فارسی زبان در روزهای نخست ماه حمل تجلیل و گرامی داشت صورت میگیرد.

از این روز در اکثریت کشورهای جهان با برگزاری محافل و جشنواره های بزرگ فرهنگی و اجتماعی همراه با رقص و پایکوبی و کانسرت های بزرگ و همچنان محافل کوچک خانواده گی تجلیل میگردد.

سفره هفت سین که متشکل از سمنک، سبزه، سیب، سرکه، سنجد، سکه و سماق میباشد یکی از مشهور ترین گزینه های تجلیل نوروز به شمار می آید.

نظر به روایات تاریخی این جشن در افغانستان سابقه بیش از ۵۷۰۰ ساله دارد که در زمان آریایی جمشیدی ریشه بر میگیرد.

گزارش: جان محمد حبیبی – مونیخ ژورنال

2 نظرات
 1. حمید می گوید

  سلام و احترامات سادات صاحب بزرگوار

  من هم‌چنان در شهر نورنبرگ ساکن هستم اما از گردهمایی هموطنان آگاه نشدیم.

  1. publish می گوید

   سلام بر شما
   من ایمیل تان را با همکاران در شهر نورنبرگ شریک ساختم تا انشالله در آینده شما را در برنامه ها دعوت کنند. البته زیاد مطمپن نیستم که ایمیل ادرسی که شما درج کرده اید برای تان در دسترس هست یا خیر.
   همکار ما اقای رامین جان فرهمند در شهر نورنبرک حضور دارند و با شما تماس خواهند گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.