گنجینه باستانی در قلب هرات باستان

گزارشی از نذیر هاشمی خبرنگار مونیخ ژورنال در هرات

0 159

ولایت هرات؛ قطب صنعتی و کانون فرهنگی-هنری افغانستان محسوب میشود.
این ولایت با داشتن بیشترین آبدات تاریخی جایگاه خاصی را در میان جهانگردان بدست آورده است.
موزیم ملی هرات نیز که بیش از یکصد سال از تاسیس آن میگذرد، با داشتن آثار تاریخی با قدامت افزون بر پنج هزار ساله ، یکی از گنجینه های آبدات تاریخی این ولایت است. این موزیم در قلعه اختیارالدین معروف به ارگ هرات موقعیت دارد و در زمان حکومت امیر امان الله خان ساخته شده است.
امروز برای دیدن این موزیم به قلعه اختیار الدین رفتم، در آنجا متوجه آثار قدیمی از دوران تیموریان، غوریان، سامانیان، باختری ها، غزنویان و طاهریان شدم که در این بنای تاریخی نگهداری میشود.
در حال حاضر در این موزیم بالاتر از سه هزار اثر تاریخی نگهداری میشود که شامل سنگ‌ها، سفال، کاشی، فلز، مس، ظروف شیشه‌ای و چرمی میباشد.


وقتی وارد این موزیم شدم در کنار آثار زیبای باستانی دیگر شش عدد سلاح زیبای قدیمی از نوع تفنگ توجه من را به خودش جلب کرد که چشم انگیز بودند.

عبدالجبار نورزی مدیر موزیم هرات به مونیخ ژورنال گفت که از میان این تفنگ ها چهار عدد بزرگ آن از دوران امیر شیرعلی خان است که حدود ۱۵۰ سال قبل در کشور خود ما افغانستان در کارخانه جنگلک کابل ساخته شده اند و دو عدد تفنگ خورد دیگر در جنگ افغان انگلیس به غنیمت گرفته شده که در این موزیم نگهداری میشود.
در کنار این تفنگ ها یک عدد لباس زرهی نیز وجود دارد که توجه گردشگران را به خود جلب کرده است و بحث های زیادی در این مورد انجام شده است.


این لباس زرهی قدامت ۳۰۰ ساله دارد که بالای نمد پوشیده میشد و سپر سینه بود تا سینه جنگجو را محافظت کند و از جراحت جلوگیری شود. این لباس زرهی قبل از وجود سلاح های گرم مثل تفنگ استفاده میشد که در زمان جنگ با شمشیر جنگجویان از آن کار می‌گرفتند.

برعلاوه این آثار ؛ هزاران اثر زیبای دیگر نیز وجود دارد که اگر به آنها بپردازیم شاید به صد ها هزار کلمه هم خلاصه نشود.
قدامت این آثار افکار انسان را از زمان حال به گذشته راهنمایی میکند، گذشته‌ ای که بیانگر سبک های زندگی متفاوت از امروز است و به ابعاد مختلف زندگی بشر در هزاران سال قبل می پردازد.
آنچه بیشتر میتواند بر ادعای فرهنگ دوستی مردم هرات مهر تائید بگذارد، میزبانی از افزون بر 14 هزار بازدید کننده داخلی و خارجی طی سالهای اخیر از این بناهای تاریخی بخصوص موزیم ملی هرات است.
هرات از صد ها سال به اینسو همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده و اخیرا نیز گردشگرانی از کشورهای همچون آمریکا، جرمنی، ایتالیا، فرانسه، چین، روسیه، اکراین و شماری از کشورهای عربی به این ولایت سفر کرده و از آثار تاریخی و هنری این ولایت دیدن کرده اند.
گردشگران که از این موزیم بازدید می‌کنند، شور و اشتیاق شان برای بازدید از عابدات باستانی دیگر هرات نیز افزوده میشود، آنان ای موزیم را تاریخ معاصر افغانستان شمرده و توجه به آن را وظیفه همه مردم می‌دانند.

موزیم هرات بعد از کابل بزرگترین موزه در سطح افغانستان به شمار می‌رود.

تا کنون چندین بار این موزیم مورد دستبرد و سرقت قرار گرفته و شماری از آثار آن به بیرون از کشور قاچاق شده است.

گزارش: نذیر هاشمی – هرات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.